CFR Cluj – Farul Constanţa, 5-1 în ultima etapă din play-off-ul Superligii…

CFR Cluj – Farul Constanţa, 5-1 în ultima etapă din play-off-ul Superligii / Clujenii vor evolua în Conference League

Echipa CFR Cluj a învins sâmbătă seara, pe teren propriu, scor 5-1, formaţia Farul Constanţa, în ultima etapă din play-off-ul Superligii. Echipa lui Dan Petrescu va juca în Conference League, transmite News.ro.

Clujenii aveau nevoie de victorie pentru a fi siguri că încheie sezonul pe locul secund în clasament şi elevii lui Dan Petrescu au atacat din startul meciului cu Farul. Bîrligea a fost faultat în careu de portarul oaspeţilor, Buzbuchi, în minutul 6, şi arbitrul Radu Petrescu a dictat penalti după ce a fost chemat la VAR. Deac a ratat penalti-ul în prima fază, însă lovitura de la 11 metri a fost repetată din cauza faptului că jucătorii constănţeni au intrat în careu la momentul execuţiei şi Deac a deschis scorul în minutul 8. Tachtsidis a înscris în minutul 16 şi a făcut 2-0, iar după şase minute Muhar a ridicat scorul la 3-0, cu o lovitură de cap. Bîrligea a avut gol anulat în minutul 29, dar atacantul clujenilor a reuşit să îşi treacă numele pe lista marcatorilor cu un şut de la distanţă, în minutul 38. Răzvan Sava a salvat poarta gazdelor la şutul lui Vînă, din minutul 43, iar la pauză a fost 4-0 pentru CFR.

În repriza secundă Cristi Ganea a redus din diferenţă pentru Farul, cu golul din minutul 65, însă Otele a refăcut diferenţa de patru goluri în minutul 87, cu un gol care a avut nevoie de validarea VAR, şi CFR Cluj s-a impus cu 5-1, terminând sezonul pe locul al doilea, cu 46 de puncte. Clujenii vor juca în calificările Conference League, iar Farul a terminat pe locul 4, cu 36 de puncte.

CFR CLUJ: R. Sava – Mogoş (C. Manea 89), Boben, Kresic, Camora – Tachtsidis (Avounou 84), K. Keita (M. Ilie 89), Muhar – Deac (Fica 89), Bîrligea (P. Michael 76), Otele. ANTRENOR: Dan Petrescu

FARUL: Buzbuchi – D. Sîrbu, M. Popescu, Gustavo Marins, C. Ganea (Doicaru 75) – Vînă (Casap 46), Queiros, Grameni (Dănuleasa 69) – N. Grigoryan (Rivaldinho 46), L. Munteanu, Andronache (N. Popescu 69). ANTRENOR: Gheorghe Hagi

Cartonaşe galbene: L. Munteanu 49

Arbitri: Radu Petrescu – Mircea Grigoriu, Radu Ghinguleac – Bogdan Dumitrache

Arbitri VAR: Istvan Kovacs – Florin Andrei

Observator: Adrian Comănescu